Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze

wydarzenia

Wycieczki

imprezy

80-ta rocznica wybuchu II wojny Światowej

 

Nasza szkoła pamięta o ważnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny. Pani Agnieszka Hatłas i pani Joanna Arendarczyk przygotowały wraz z uczniami klasy VII b krótki apel, na którym cała społeczność szkolna mogła przypomnieć sobie jak wyglądały okoliczności wybuchu II wojny światowej. szczególnie wzruszające było przeczytanie wspomnień naocznych świadków z naszej miejscowości. Przedstawiciele klas oraz harcerze zapalili znicz na mogile poległych żołnierzy.

inauguracja roku szkolnego 2019/2020

 

Uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny w "nowej szkole". Co prawda mury są stare, ale wnętrze na wskroś nowoczesne. Szkołę po remoncie chcieli zobaczyć wszyscy. Stąd wielu znakomitych gości

W "nowej szkole" jest też całkiem "nowa klasa". Dawniej sala 26 dziś Kraina Odkrywców. Wymyślona, wymarzona i zaprojektowana przez uczniów, sfinansowana ze środków które wygraliśmy w konkursie "Zielona pracownia". Powstawanie tej sali nadzorowała na każdym kroku nasza Pani dyrektor. Dlatego z wielką dumą udostępniła ją uczniom i zebranym gościom.

The Dot Day - święto kreatywnych działań uczniowskich

 

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Kropki. Każdy ma jakiś talent, mocną stronę, trzeba je tylko znaleźć. Swoich sił próbowaliśmy, w zależności od klasy, w grach planszowych, zagadkach logicznych, matematycznych, przyrodniczych. Tworzyliśmy historię z kropką w roli głównej w programach PAINT, PIVOT, SCRATCH CZY GIMP. 

Warsztaty na Uniwersytecie Śląskim

 

Klasy VIII miały możliwość brać udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.  Jedna grupa wysłuchała wykładów z BIOROBOTYKI: "Komunikacja mózgu na przykładzie robotów UIRO", " Budowa DNA - nośnik informacji genetycznej", "Komórka - budowa, transport międzykomórkowy sposobem przemieszczania się nanorobotów". Druga Grupa brała udział w Osobliwościach z świata fizyki. Tam mogli brać udział w wykładach na temat napięcia i ognia. 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski w SPJK ma głos!

Samorządność uczniowska w szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze jest sprawą bardzo ważną. Uczniowie wiedzą, że muszą być samodzielni i odpowiedzialni we wszystkich swoich działaniach.

27 września 2019 r. jak co roku wybrali swojego opiekuna   i nowy samorząd. Wybory poprzedziła trwająca trzy tygodnie kampania wyborcza kandydatów do Rady Uczniowskiej, którzy zebrali odpowiednią ilość podpisów na listach poparcia i zostali pozytywnie zweryfikowani przez uczniowska komisję wyborczą. Podsumowaniem kampanii były wystąpienia i prezentacje kandydatów podczas szkolnej dyskoteki. Komisja wyborcza stworzyła karty wyborcze uprzednio losując kolejność kandydatów na karcie.  W wyborach kandydowało 18 osób, sześcioro dostało się do Rady Uczniowskiej.

W naszej szkole Radę stanowią przewodniczący różnych sekcji. Sekcje biorą odpowiedzialność za różne działania:

·       sekcja wolontariacka organizuje akcje pomocy,

·       sekcja porządkowa kawiarenkę na dyskotekach oraz przerwy na sportowo,

·         sekcja kulturalno-rozrywkowa różne konkursy, prowadzi dyskoteki,

·         dziennikarska prowadzi stronkę samorządu.

Radzie Uczniowskiej przewodniczy  w tym roku Paulina Wojciech. W radzie zasiadają Zuzanna Niesyto, Emilia Madeja, Emilia Kulka, Nikodem Wandzel, Milena Niemiec.

Opiekunką samorządu jest Katarzyna Marcińczyk-Jarek.

IX Szkolny Rajd Górski SKRZYCZNE- 2019!

 

W sobotę 28 września 2019 r. ruszyliśmy już dziewiąty raz na wspólny górski szlak. Tym razem atakowaliśmy  Skrzyczne dwoma szlakami. Zgodnie z pierwotną  ideą rajdu  zdobywamy  górę podchodząc z różnych stron, by spotkać się przy wspólnym ognisku na szczycie. Opracowaliśmy tę koncepcję w 2015 r.  przy drugi Sportowym Okrągłym Stole, przy którym zasiedli przedstawiciele wszystkich klas starszych z wychowawcami. W rajdzie wzięły udział 44 osoby: nauczyciele, pracownicy szkoły uczniowie oraz ich rodzice i rodzeństwo. Pierwsza grupa podchodziła szlakiem czerwonym od Buczkowic, druga niebieskim od Ostrego. Na szczycie Skrzycznego  jak zwykle wizyta w schronisku, podziwianie widoków i ognisko! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i wspaniałą górską przygodę. Gratulujemy wspaniałej kondycji i postawy!

Our travelling notebook

 

Our travelling notebook (Nasz podróżujący zeszyt) to nowy projekt eTwinning uczniów klasy 6c uczestniczących w kółku z języka angielskiego. Celem projektu jest dotarcie do jak największej ilości szkół zarejestrowanych w programie z całej Europy i poza nią. Uczniowie maja za zadanie napisać kilka zdań o sobie, wkleić kilka zdjęć szkoły , zaznaczyć swój kraj na mapie i nagrać krotki filmik z pozdrowieniami, który będzie dostępny dla uczestników projektu na platfornię TwinSpace. Uczniowie będą mogli tez szlifować język angielski poprzez rozmowy na czacie z innymi uczniami. Obecnie zeszyt jest w Chorwacji , następnie będzie w Turcji, Albanii i Portugalii. W czerwcu mamy nadzieję, ze nasz podróżny dziennik wróci do Polski. 

CODE WEEK 2019
 
5-20 października – warto zapamiętać tę datę. To wtedy odbędzie się Europejski Tydzień Kodowania, który jak zwykle potrwa… dwa tygodnie.
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.  W naszej szkole  uczniowie klas starszych mogą w tym roku spróbować swoich sił w rozszyfrowywaniu zagadek, uczniowie klas młodszych ćwiczą umiejętności logicznego myślenia w aplikacjach Lightbot, Bit by Bit czy Logic Pic. Eventy te zostały przygotowane przez uczennice klas VIII na kółku informatycznym. Kodowanie było również tematem zajęć na zajęciach Inkubatora Talentów. Uczniowie kodowali w systemie binarnym.

 

Pozdrowienia z Londynu

 

Uczestnicy w kółku z języka angielskiego uczniowie klasy 6c otrzymali odpowiedź z Londynu. W czerwcu, (jeszcze jako 5c) napisali list i wykonali kartki z gratulacjami z okazji narodzin syna dla księżnej Meghan i księcia Harry' ego. Cieszymy się bardzo. 

Dzień Języków Obcych

 

26 września nasza szkoła świętowała Europejski Dzień Języków. O rozpoczęciu lekcji i przerwy przypominały nam melodie w różnych językach m.in. francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, angielskim, włoskim. Na korytarzu mogliśmy zobaczyć flagi krajów europejskich przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Kłobucku w ramach projektu eTwinning " Pocztówka z flagą", który polegał na wymianie pocztówek. Na przerwach dzieci mogły sprawdzić się w quizie dotyczącym języków oraz w quizie flagowym. Poza tym, uczniowie próbowali swoich sił w tzw Tongue Twisters ( łamańcach językowych). Atrakcją tego dnia było również malowanie twarzy wybraną flagą.

Dzień Języków był pełen wiedzy, radości i zabawy.

ZIMOWE PÓŁKOLONIE 
 
Przez pięć styczniowych dni zaproponowaliśmy uczniom spędzenie ferii zimowych w kreatywnej, podróżniczej formie. 49 uczestników poznawało Śląsk. Od chlebowej chaty i wyrobu masła po odkrywanie tajemnic ciekawostek robotniczych osiedli Giszowca i Nikiszowca. W Dziale Etnologii Miasta Katowic Nikiszowca uczestniczyli w warsztatach muzealnych „Galandy, czepce, purpurki i inne elementy stroju ludowego”. Przekonali się jak wyglądały i w co były wyposażone mieszkania robotników Nikisza. Posługując się mapą przemierzali meandry zabudowań osiedla pod kopalnią "Wieczorek". Półkoloniści zwiedzili palmiarnię i podziwiali niezwykłą makietę Śląska w miniaturze. Odnajdywali zminiaturyzowane miejsca, które odwiedzili podczas półkolonii. Ostatniego dnia półkolonii stworzyliśmy gry planszowe inspirowane doświadczeniami zimowiska oraz świetnie bawiliśmy się w Parku Trampolin Parabola w Czechowicach Dziedzicach. Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom i pracownikom szkoły zaangażowanym w przygotowanie wspaniałego wypoczynku dla naszych dzieci.

 

SPJK.pl