Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Górze

wydarzenia

Wycieczki

imprezy

80-ta rocznica wybuchu II wojny Światowej

 

Nasza szkoła pamięta o ważnych wydarzeniach z historii naszej ojczyzny. Pani Agnieszka Hatłas i pani Joanna Arendarczyk przygotowały wraz z uczniami klasy VII b krótki apel, na którym cała społeczność szkolna mogła przypomnieć sobie jak wyglądały okoliczności wybuchu II wojny światowej. szczególnie wzruszające było przeczytanie wspomnień naocznych świadków z naszej miejscowości. Przedstawiciele klas oraz harcerze zapalili znicz na mogile poległych żołnierzy.

inauguracja roku szkolnego 2019/2020

 

Uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny w "nowej szkole". Co prawda mury są stare, ale wnętrze na wskroś nowoczesne. Szkołę po remoncie chcieli zobaczyć wszyscy. Stąd wielu znakomitych gości

W "nowej szkole" jest też całkiem "nowa klasa". Dawniej sala 26 dziś Kraina Odkrywców. Wymyślona, wymarzona i zaprojektowana przez uczniów, sfinansowana ze środków które wygraliśmy w konkursie "Zielona pracownia". Powstawanie tej sali nadzorowała na każdym kroku nasza Pani dyrektor. Dlatego z wielką dumą udostępniła ją uczniom i zebranym gościom.

The Dot Day - święto kreatywnych działań uczniowskich

 

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Kropki. Każdy ma jakiś talent, mocną stronę, trzeba je tylko znaleźć. Swoich sił próbowaliśmy, w zależności od klasy, w grach planszowych, zagadkach logicznych, matematycznych, przyrodniczych. Tworzyliśmy historię z kropką w roli głównej w programach PAINT, PIVOT, SCRATCH CZY GIMP. 

Warsztaty na Uniwersytecie Śląskim

 

Klasy VIII miały możliwość brać udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.  Jedna grupa wysłuchała wykładów z BIOROBOTYKI: "Komunikacja mózgu na przykładzie robotów UIRO", " Budowa DNA - nośnik informacji genetycznej", "Komórka - budowa, transport międzykomórkowy sposobem przemieszczania się nanorobotów". Druga Grupa brała udział w Osobliwościach z świata fizyki. Tam mogli brać udział w wykładach na temat napięcia i ognia. 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Uczniowski w SPJK ma głos!

Samorządność uczniowska w szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Górze jest sprawą bardzo ważną. Uczniowie wiedzą, że muszą być samodzielni i odpowiedzialni we wszystkich swoich działaniach.

27 września 2019 r. jak co roku wybrali swojego opiekuna   i nowy samorząd. Wybory poprzedziła trwająca trzy tygodnie kampania wyborcza kandydatów do Rady Uczniowskiej, którzy zebrali odpowiednią ilość podpisów na listach poparcia i zostali pozytywnie zweryfikowani przez uczniowska komisję wyborczą. Podsumowaniem kampanii były wystąpienia i prezentacje kandydatów podczas szkolnej dyskoteki. Komisja wyborcza stworzyła karty wyborcze uprzednio losując kolejność kandydatów na karcie.  W wyborach kandydowało 18 osób, sześcioro dostało się do Rady Uczniowskiej.

W naszej szkole Radę stanowią przewodniczący różnych sekcji. Sekcje biorą odpowiedzialność za różne działania:

·       sekcja wolontariacka organizuje akcje pomocy,

·       sekcja porządkowa kawiarenkę na dyskotekach oraz przerwy na sportowo,

·         sekcja kulturalno-rozrywkowa różne konkursy, prowadzi dyskoteki,

·         dziennikarska prowadzi stronkę samorządu.

Radzie Uczniowskiej przewodniczy  w tym roku Paulina Wojciech. W radzie zasiadają Zuzanna Niesyto, Emilia Madeja, Emilia Kulka, Nikodem Wandzel, Milena Niemiec.

Opiekunką samorządu jest Katarzyna Marcińczyk-Jarek.

IX Szkolny Rajd Górski SKRZYCZNE- 2019!

 

W sobotę 28 września 2019 r. ruszyliśmy już dziewiąty raz na wspólny górski szlak. Tym razem atakowaliśmy  Skrzyczne dwoma szlakami. Zgodnie z pierwotną  ideą rajdu  zdobywamy  górę podchodząc z różnych stron, by spotkać się przy wspólnym ognisku na szczycie. Opracowaliśmy tę koncepcję w 2015 r.  przy drugi Sportowym Okrągłym Stole, przy którym zasiedli przedstawiciele wszystkich klas starszych z wychowawcami. W rajdzie wzięły udział 44 osoby: nauczyciele, pracownicy szkoły uczniowie oraz ich rodzice i rodzeństwo. Pierwsza grupa podchodziła szlakiem czerwonym od Buczkowic, druga niebieskim od Ostrego. Na szczycie Skrzycznego  jak zwykle wizyta w schronisku, podziwianie widoków i ognisko! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i wspaniałą górską przygodę. Gratulujemy wspaniałej kondycji i postawy!

Our travelling notebook

 

Our travelling notebook (Nasz podróżujący zeszyt) to nowy projekt eTwinning uczniów klasy 6c uczestniczących w kółku z języka angielskiego. Celem projektu jest dotarcie do jak największej ilości szkół zarejestrowanych w programie z całej Europy i poza nią. Uczniowie maja za zadanie napisać kilka zdań o sobie, wkleić kilka zdjęć szkoły , zaznaczyć swój kraj na mapie i nagrać krotki filmik z pozdrowieniami, który będzie dostępny dla uczestników projektu na platfornię TwinSpace. Uczniowie będą mogli tez szlifować język angielski poprzez rozmowy na czacie z innymi uczniami. Obecnie zeszyt jest w Chorwacji , następnie będzie w Turcji, Albanii i Portugalii. W czerwcu mamy nadzieję, ze nasz podróżny dziennik wróci do Polski. 

CODE WEEK 2019
 
5-20 października – warto zapamiętać tę datę. To wtedy odbędzie się Europejski Tydzień Kodowania, który jak zwykle potrwa… dwa tygodnie.
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.  W naszej szkole  uczniowie klas starszych mogą w tym roku spróbować swoich sił w rozszyfrowywaniu zagadek, uczniowie klas młodszych ćwiczą umiejętności logicznego myślenia w aplikacjach Lightbot, Bit by Bit czy Logic Pic. Eventy te zostały przygotowane przez uczennice klas VIII na kółku informatycznym. Kodowanie było również tematem zajęć na zajęciach Inkubatora Talentów. Uczniowie kodowali w systemie binarnym.

 

Pozdrowienia z Londynu

 

Uczestnicy w kółku z języka angielskiego uczniowie klasy 6c otrzymali odpowiedź z Londynu. W czerwcu, (jeszcze jako 5c) napisali list i wykonali kartki z gratulacjami z okazji narodzin syna dla księżnej Meghan i księcia Harry' ego. Cieszymy się bardzo. 

Dzień Języków Obcych

 

26 września nasza szkoła świętowała Europejski Dzień Języków. O rozpoczęciu lekcji i przerwy przypominały nam melodie w różnych językach m.in. francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, angielskim, włoskim. Na korytarzu mogliśmy zobaczyć flagi krajów europejskich przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Kłobucku w ramach projektu eTwinning " Pocztówka z flagą", który polegał na wymianie pocztówek. Na przerwach dzieci mogły sprawdzić się w quizie dotyczącym języków oraz w quizie flagowym. Poza tym, uczniowie próbowali swoich sił w tzw Tongue Twisters ( łamańcach językowych). Atrakcją tego dnia było również malowanie twarzy wybraną flagą.

Dzień Języków był pełen wiedzy, radości i zabawy.

ZIMOWE PÓŁKOLONIE 
 
Przez pięć styczniowych dni zaproponowaliśmy uczniom spędzenie ferii zimowych w kreatywnej, podróżniczej formie. 49 uczestników poznawało Śląsk. Od chlebowej chaty i wyrobu masła po odkrywanie tajemnic ciekawostek robotniczych osiedli Giszowca i Nikiszowca. W Dziale Etnologii Miasta Katowic Nikiszowca uczestniczyli w warsztatach muzealnych „Galandy, czepce, purpurki i inne elementy stroju ludowego”. Przekonali się jak wyglądały i w co były wyposażone mieszkania robotników Nikisza. Posługując się mapą przemierzali meandry zabudowań osiedla pod kopalnią "Wieczorek". Półkoloniści zwiedzili palmiarnię i podziwiali niezwykłą makietę Śląska w miniaturze. Odnajdywali zminiaturyzowane miejsca, które odwiedzili podczas półkolonii. Ostatniego dnia półkolonii stworzyliśmy gry planszowe inspirowane doświadczeniami zimowiska oraz świetnie bawiliśmy się w Parku Trampolin Parabola w Czechowicach Dziedzicach. Bardzo dziękujemy wszystkim wychowawcom i pracownikom szkoły zaangażowanym w przygotowanie wspaniałego wypoczynku dla naszych dzieci.

 

KRÓLEWSKIE POZDROWIENIA 
 
Uczniowie klasy 6C uczęszczający na kółko z języka angielskiego otrzymali odpowiedź na ich list, kartki i życzenia świąteczne skierowane do księcia Williama i księżnej Catherine. Książe i księżna Cambridge wraz z rodziną bardzo dziękują i składają uczniom najlepsze życzenia noworoczne.

 

Szkoła pamięta
 
W roku ważnych wydarzeń – 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej  pragniemy uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.
Postanowiliśmy w październiku przyłączyć się do akcji MEN i w ramach niej uporządkować grób Żołnierzy Września  1939 r. na cmentarzu w Górze, zapalić znicze, pochylić się kolejny raz nad historią wydarzeń sprzed  lat.
Koordynatorkami akcji były Joanna Arendarczyk, Agata Gibas i Agnieszka Hatłas. 

 

        Sukcesy sportowe naszych uczniów
 

Gminne sztafetowe biegi przełajowe klas 4-6 w Woli

3 X 2019 r. 

 I m dziewczęta Zosia Mynarska, Ania Sosna, Wiktoria Kwaśniak, Julia Cięciała, Julia Kuźnik, Wiktoria Grabowiecka

II m chłopcy Bartosz Lubski, Paweł Wituś, Kacper Lukasek, Karol Maroszek, Filip Kwaśniak, Bartosz Rom.

· Gminne sztafetowe biegi przełajowe klas 7-8

I m dziewcząt, Amelia Tomala, Adriana Dobry, Zuzia Dłóciok, Zuzia Simonicz, Karolina Szczepek, Zuzia Niesyto.

II m chłopców Karol Wyroba, Mateusz Siemianowski, Kacper Luber, Eryk Tomala, Nikodem Wandzel. Kamil Wrona.

 

· Powiatowe sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt klas 4-6 i 7-8

9 X 2019 r

III m drużyny dziewcząt starszych /Karolina Szczepek, Zuzanna Niesyto, Adriana Dobry, Lilianna Donotek, Zuzanna Simonicz, Zuzanna Dłociak,Amelia Tomala/.

· Gminny turniej piłki ręcznej klas 4-6 dziewcząt i chłopców- udział 24 uczniów Gilowice 27 listopada 2019 r.

chłopcy II miejsce,

dziewczęta III m.

· Gminny turniej piłki ręcznej klas 7-8- dziewcząt i chłopców- udział 24 uczniów Gilowice 9 stycznia 2020 r.

chłopcy II miejsce, dziewczęta III m. 

 

   

Tradycyjnie w naszej szkole z okazji DNIA NAUCZYCIELA uczniowie przeprowadzają głosowanie i przyznają swoim nauczycielom, wychowawcom dyplomy oraz tytuły. Projekt koordynuje samorząd uczniowski.

Tytuły nauczycieli w roku szkolnym 2019/20201. „Mistrz humoru” otrzymaŁ : Artur ŻurawieckiZawsze ma dobry humor.Na lekcji często opowiada żarty i wie, jak wywołać uśmiech u ucznia.

2. „Przyjaciel”  otrzymali: pani Mirosława Morkisz, Agnieszka HatłasZawsze bądź w większości przypadków, przełoży sprawdzian lub kartkówkę.Zawsze daje drugą szansę.Zawsze jest spokojny i wręcz nie da się go wyprowadzić z równowagi.W każdej sytuacji stara się działać na korzyść ucznia

3. „Francja-elegancja”- otrzymały panie Katarzyna Waloszek, Anna RakowskaZawsze dobrze ubranyNawet, gdy lekcje zaczynają się o 7.05 promienieje

4. „Baczność!” otrzymała pani Agata GibasNa jego lekcjach zawsze panuje największa ciszaKażdy odczuwa przed nim respekt

5.„Kosa” otrzymała pani Agata GibasDaje z siebie dużo, więc dużo oczekujeDo jego przedmiotu zawsze przygotowujesz się pilniej niż zwykle

6. „Redbull” otrzymał pan Artur ŻurawieckiZawsze jest pełen energiiZnajduje chwilę na coś kreatywnego, wymaga od innych stawiania sobie wyzwań i kreatywności,Wszędzie go pełnoChoćby mówił przez godzinę, nigdy Cię to nie znudzi.

7.„ Strażnik statutu” otrzymały panie Mirosława Morkisz i Agata GibasMa w głowie cały statutNa każde twoje zachowanie znajdzie odpowiedni podpunkt i upomni (oby tylko)Wie jakie zasady obowiązują w szkole i kurczowo się ich trzyma

8. „Encyklopedia” otrzymały Panie Michalina Madeja, Sylwia Henek-PiechWie wszystko, odpowie na wszystko, wyjaśni każdy problem.Zapytany o cokolwiek, z jakiejkolwiek dziedziny i tak odpowieMasz wrażenie, że mógłby uczyć każdego przedmiotu

9. „Matka natura” otrzymała pani Anna RakowskaEmpatia to jego drugie imięZawsze myśli o ludziach i zwierzętachMyśli ekologicznie, dba o naturę, nie śmieci i dba o to, żeby uczniowie też tego nie robiliNie skrzywdzi nawet muchy

10. „Mistrz sarkazmu” otrzymały panie Agata Gibas, Mirosława Morkisz,Nawet nie waż się pyskować! On zawsze znajdzie coś w punkt, by cię zgasićGdy już odważysz się powiedzieć coś nie tak, to szybko pożałujesz

11. „Perfekcjonista” otrzymała pani Katarzyna WaloszekZawsze ma wszystko dopięte na ostatni guzikNa jego lekcji musi panować cisza absolutnaGdy coś organizuje, robi to w 100% profesjonalnie

12. „Dobra dusza” otrzymały panie Magdalena Komraus, Katarzyna Waloszek, Michalina MadejaMa wielkie serceGdy masz problem, jest pierwszą osobą w szkole, do której się zgłosiszDo uczniowskich problemów podchodzi jak “dobra ciocia”, "dobry wujek"

Klasa I a przyznała swojej pani Alinie Jamrozik  tytuł "Złoty uśmiech"

Klasa I b przyznała swojej pani Barbarze Janusik tytuł "Pani Słońce"

Klasa II a przyznała swojej pani Beacie Duraj tytuł "Młody kwiat"

Klasa II b przyznała swojej pani Bożenie Tasce  tytuł " Anielskie skrzydło"

Klasa III b przyznała swojej pani Alinie Kuszek tytuł "Podróżnik"
Tytuł "Królowa śmiechu"otrzymała pani Beata Saternus od III a

 

 Góra kraina odkrywana na nowo
 
  W ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w naszej szkole, nauczyciele wychowania fizycznego zrealizowali szereg zajęć terenowych. Uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych poznawali topografię Góry przemieszczając się na podstawie map i odnajdując lampiony, ukryte w terenie. Starsi doskonalili umiejętność przemieszczania się na podstawie azymutów wyznaczanych przy pomocy kompasów. Najstarsi byli autorami tras dla młodszych i przewodnikami.

 

 Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę!
 
Zbiórka kasztanów i żołędzi 2019 zakończona!

W tym roku akcję koordynowała Rada Rodziców. Zebrano 1268,6 kg. Najwięcej 158 kg kasztanów zebrał piątoklasista Staś Wojciech, 103 kg trzecioklasistka Marysia Wojciech, 101 kg Karol Kamiński i tyle samo 101 kg Piotrek Cofała.Dziękujemy wszystkim, którzy poświecili swój czas zbierając kasztany i żołędzie, aby pomóc przetrwać zwierzętom leśnym zimę.Serdeczne podziękowania kierujemy dla wspaniałych Mam z Rady Rodziców i pana Zbyszka Mazura którzy zorganizowali i prowadzili akcję.

 

        Artystyczne wyzwania
 
O września 20190 r. prowadzona jest innowacja pedagogiczna „ Od wyobrażenia do realizacji”. Stanowią ją zajęcia projektowe z akcentem na rozwój artystyczny, plastyczny. Uczniowie uczestniczący w zajęciach poznają swoje możliwości i uczą się stawiać sobie cele i wyzwania.
Młodzi ludzie stworzyli do tej pory kilka bardzo interesujących projektów. Powstały dwa murale ścienne oraz kilka plastycznych wystaw indywidualnych.

 

        Sukcesy naszych uczniów

Wyniki XIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Tam gdzie mieszka muzyka”.

Wenancjusz Jacek laureatem konkursu.
 

Muzyka z baletu „ Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, była inspiracją do stworzenia  pracy plastycznej „Walc kwiatów". Uczeń klasy ósmej Wenancjusz Jacek uzyskał II miejsce, pokonując uczniów z 94 śląskich szkół.Muzyka Czajkowskiego zainspirowała także innych uczestników zajęć plastycznych. Powstały piękne, liryczne, pastelowe prace.

 

SPJK.pl